Teknodrom

Katalitik Konvertör Geri Dönüşümü

Katalizörlerde bulunan değerli metaller platin, rodyum ve paladyumdur. Teknodrom, geri dönüşüm ve rafineri fabrikası olarak katalizörleri yurtdışına göndermez. Kendi tesisimizde, katalizörlerin içeriğinde bulunan bu değerli metalleri özel proseslerimiz ve tecrübeli mühendislerimiz ile kolayca geri kazanarak çevremize ve ülkemize katkı sağlıyoruz.

Katalizör; kimyasal tepkimenin olmasını ya da hızının değişmesini sağlayan, katalitik etkiye yol açan madde olarak tanımlanmaktadır.

Dünyada ve ülkemizdeki milyonlarca araç hava kirliliğinin kaynaklarından birini oluşturuyor. Özellikle kalabalık şehirlerde, egzoz gazları yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu problemi azaltmak için araçlarda 1975 yılından itibaren katalitik konvertörler kullanılmaya başlanmıştır. Katalitik konvertör otomobilin egzoz çıkış borusuna bağlanan ve zararlı gaz emisyonunu azaltan bir çelik kutu şeklindeki elemandır. Son derece basit bir yapısı olan katalizör, çok önemli bir görev üstlenmekte ve havaya salınan zararlı gazları büyük ölçüde engellemektedir.

Araç egzoz gazları karbonmonoksit, hidrokarbonlar ve nitrojen oksitler gibi birçok zararlı bileşenden oluşmaktadır. Katalizörler bu zararlı bileşenlerin yüzde 90’dan fazlasını daha az zararlı karbondioksit ve su buharına çevirirler.

Teknolojideki ilerlemelere rağmen henüz katalizörlerde daha ucuz malzemeler kullanılamamaktadır. Trafiğe çıkan araç sayısındaki artış ve her aracın katalizöre ihtiyaç duyduğu düşünülürse platin grubu diye adlandırılan bu değerli metallere olan gereksinimimiz de her geçen gün artacaktır. Araçların markası, modeli ve yılına göre değişmekle beraber, her katalizör 1 ila 15 gram arasında platin grubu elementleri içermektedir.

Teknodrom, bilgi birikimi ve gerekli ekipmanları sayesinde otomobil katalizörlerinin içeriğinde değerli metalleri en yüksek verimde geri kazanabilmektedir.

Teklif Formu