Teknodrom

Bakır Elektrolizi

Elektronik devre kartları, iletken parçaları, metalleri ve camları kullanarak elektrik bileşenlerini birbirine bağlayan bakır kaplı plastik tabakalardır.

Elektronik devre kartları en basit elektronik aletlerin içerisinde bile bulunan ve elektronik sektöründe sıklıkla kullanılan devrelerdir. PCB üretiminin yılda 80 milyar dolar değerine ulaştığı tahmin edilmektedir. Bu artışın en büyük nedeni, akıllı telefon ve medya cihazlarına olan talebin hızla artmasıdır. Günümüzde devre kartları toplam e -atığın (yılda 50 milyon ton) ağırlık olarak yüzde 10’luk kısmını oluşturmaktadır.

Elektronik atıkların içinde bulunan değerli metallerin büyük bir bölümü devre kartları üzerinde bulunmaktadır. Kartın tipine ve kullanım alanına göre değişmekle beraber, 1 ton devre kartında gümüş, paladyum ve bakıra ilave olarak 10 ila 1.000 gram arasında altın bulunmaktadır. Bir ton elektronik devre kartından elde edilen altın, aynı büyüklükte toprak cevherinden elde edilen altından 40 ile 800 kat daha fazladır. Hurda cep telefonu kartlarında ise tonda 300-1000 gram arasında altın geri kazanılabilmektedir.

Teklif Formu