Teknodrom

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü

Elektronik devre kartları, iletken parçaları, metalleri ve camları kullanarak elektrik bileşenlerini birbirine bağlayan bakır kaplı plastik tabakalardır.

Elektronik devre kartları en basit elektronik aletlerin içerisinde bile bulunan ve elektronik sektöründe sıklıkla kullanılan devrelerdir. PCB üretiminin yılda 80 milyar dolar değerine ulaştığı tahmin edilmektedir. Bu artışın en büyük nedeni, akıllı telefon ve medya cihazlarına olan talebin hızla artmasıdır. Günümüzde devre kartları toplam e -atığın (yılda 50 milyon ton) ağırlık olarak yüzde 10’luk kısmını oluşturmaktadır.

Elektronik atıkların içinde bulunan değerli metallerin büyük bir bölümü devre kartları üzerinde bulunmaktadır. Kartın tipine ve kullanım alanına göre değişmekle beraber, 1 ton devre kartında gümüş, paladyum ve bakıra ilave olarak 10 ila 1.000 gram arasında altın bulunmaktadır. Bir ton elektronik devre kartından elde edilen altın, aynı büyüklükte toprak cevherinden elde edilen altından 40 ile 800 kat daha fazladır. Hurda cep telefonu kartlarında ise tonda 300-1000 gram arasında altın geri kazanılabilmektedir.

TEKNODROM yılda 2.000 tonun üzerinde elektronik devre kartı toplamakta ve içlerindeki değerli metalleri geri kazanmaktadır.

Devre kartlarının geri dönüşümü, kartların kuvvetli kırıcılar yardımıyla küçük parçalara ayrılması ile başlar. Değerli metal geri kazanımı için hem hidrometalurji, hem de pirometalurji yöntemleri kullanılmaktadır. Genelde uygulanan pirometalurji yönteminde, kartlar eritilerek içindeki değerli metaller sıvı bakır içinde toplanır, Daha sonra da altın, gümüş ve paladyum gibi değerli metaller bakır elektrolizi yapılarak bu bakır konsantresinden geri kazanılır. Bu proses ile yüzde 98 oranında değerli metaller elde edilmektedir.

Aşağıdaki elektronik kartlar da dahil olmak üzere birçok çeşit elektronik kart toplamakta ve geri dönüştürmekteyiz:

Bilgisayar anakartları, telekomünikasyon kartları, server anakartları, cep telefonu kartları, telefon kartları, tıbbi cihaz kartları, LCD tv kartları, kontrol panel kartları, yazıcı, tarayıcı ve faks makinesi kartları, ram, harddisk kartları, işlemciler, gemi, denizaltı ve uçaklarda kullanılan devre kartları, POS cihaz kartları ve benzerleri.

Teknodrom elektronik atıklar hakkında geniş bilgiye ve tecrübeye sahiptir. Elektronik atık işleme kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlar yapmakta ve ar&ge işlemlerine devam etmektedir.

Teklif Formu